OĽaNO a škôlky: Keď sa rečami o konzervativizme snažíte skryť predsudky a neodbornosť

V plejáde opozičnej kritiky návrhu zavedenia povinnej predškolskej dochádzky, rozhodne zaujalo OĽaNO (15.5.2019).

To rámcovalo  tému zavedenia povinnej predškolskej dochádzky od 5.roku dieťaťa, ako trestanie zodpovedných rodičov za nezodpovedných (rómskych) rodičov.

Akoby všetci mali rovnaké štartovacie čiary. V OĽaNO napriek tomu, že sa hrdia rómskym poslancom, si nevšimli diskrimináciu a ďalšie bariéry, ktorým čelia rómski rodičia, ktorí chcú svoje deti do škôlky zapísať.

My,  ktorí sme sa vybrali do terénu, sme si napríklad všimli, že riaditelia materských škôl sú neraz presvedčení o tom, že rómske deti nepotrebujú chodiť do škôlky, lebo aj tak z nich nič dobré nevyrastie. Alebo sa báli, že prítomnosť rómskych detí povedie k tomu, že rodičia nerómskych detí zapíšu svoje deti do inej materskej školy. V jednej obci bola spísaná petícia proti výstavbe materskej školy v strede obce. Všimli sme si aj to, že aj tí, ktorým sa podarí deti zapísať, po čase zistia, že nedokážu zaplatiť rôzne skryté poplatky napríklad na rodičovský príspevok, ktoré škôlky vyžadujú „dobrovoľne“. A potom sú tú často rodičia, ktorí by aj deti zapísali, ale miesta niet. Alebo takí, čo nevedia, čo sa s ich deťmi v škôlke bude diať a boja sa o nich.  Škoda, že sa s takýmito skúsenosťami nepodelil s pani Remišovou jej kolega Peter Pollák. Ten by mal o nich asi vedieť, keď z pozície splnomocnenca realizoval pomerne veľký projekt (Progress), ktorý určite odhadil, aké ťažké je prekonať takéto rôzne bariéry pre rodičov, ktorí záujem o škôlku pre svoje deti majú.

Ale ľahšie je sa zapáčiť signatárom Chromíkovej petície zvaľovaním viny na obete, ako sa pozrieť hlbšie na korene vylúčenia. Napokon takýto prístup, ktorého hlasom sa stala teraz Veronika Remišová, je v súzvuku so staršími nápadmi jej kolegyne Verešovej, ktorá chcela vypočítavať dôchodky podľa „riadne“ vychovaných detí, ktoré by demonštrovala ich stredoškolskými vysvedčeniami.  V jej mentálnom svete sú totiž len dve kategórie rodičov – zodpovední a nezodpovední.

Ale teda, aby nevyzerali úplne nekresťansky, poslankyne a poslanec  z OĽaNO začali hovoriť o osobitnom režime pre zúbožené deti nezodpovedných rodičov. Napokon rovnako ako Aliancia za rodinu, aj oni by nenamietali, keby to, čo kritizujú ako odtŕhanie detí od rodičov a zasahovanie do rodičovských práv, štát vykonal na oveľa mladších chudobných deťoch. Pre nich by to bolo asi dobro. A ani sa nepochválili, že v zásuvke takýto zákon napísaný už majú. Igor Matovič a Peter Pollák napriek nevkusnej a neetickej tlačovke s malými rómskymi deťmi s ním neprerazili. A našťastie. Predpokladal totiž, že na základe veľmi sporných kritérií, tzv. sociálneho znevýhodnenia, by povinne zapisovala deti do škôlok kuratela. Neviem, či to, že niekto nehovorí doma slovenským jazykom ako jedno z kritérií, je dôvod na takýto režim. Alebo ako vlastne by sme to zisťovali? Všetky dvojročné deti by chodili na testovanie do CPPaP a naozaj by mal už v tejto krajine každý diagnózu.

Ale k podstate pani Remišová, Verešová a pán Sopko, myslíte si, že naozaj tejto krajine a polarizácií, rozširujúcej sa nenávisti a predsudkom pomôže, ak pôjdu de facto rómske deti oddeleným režimom, ktorého dôsledkom bude ešte viac ich segregácia? Deti si nevyberajú, aké a do akého prostredia sa narodia. Tak prečo ich pripravovať o možnosť vzdelávať sa spolu a spoznávať sa navzájom? Pamätám si, že som do škôlky chodila s dievčaťom, ktoré bolo zdravotne znevýhodnené a nepamätám si, že by to niekto špeciálne riešil. Proste chodila s nami, hrali sme sa  a pomáhali sme si navzájom.

Páni a panie z OĽaNO, to, čo ste prezentovali, ignoruje realitu diskriminácie a anticiganizmu. A určite nie je náplasťou oddelený, ústavne problematický špeciálny režim, ktorý zase len bude viesť k oddelenému vzdelávaniu. A keďže doteraz sa nám úspešné darí len deti oddeľovať, je načase, aby bola prijatá legislatíva, ktorá pomôže všetkým a bude spájať.

Autorka: Zuzana Havírová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s