Mladí nezabúdajú na rómskych literárnych autorov

Dezider Banka a jeho prínos pre rómsku kultúru – tak znie názov bakalárskej práce, ktorej autorom je Ladislav Oračko, študent Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Vo svojej práci sa zameral na život jedného z najvýznamnejších básnikov rómskej literatúry na Slovensku. Oračko zmapoval jeho život od detstva po dospelosť.

Dezider Banga sa venoval poézii, tvorbe pre deti a mládež a scenárestike. Jeho najnovší príspevok, ktorý vyšiel len nedávno, sa volá Láska je srdcom vesmírneho zvona. Táto recenzovaná básnická tvorba je zameraná do minulosti, kde spomína na svojich najbližších. Medzi jeho tvorbu pre deti a mládež  hlavne zaraďujeme: Rómsky šlabikár – Romano hangoro a maľovanú rómčinu. Okrem poézie sa venoval aj scenáristike. Pracoval v Slovenskej televízii v Košiciach. Boli to prevažne večerníčkové seriály pre deti, ktoré boli aj odvysielané. Celkovo ich bolo šesťdesiat šesť.

Bakalárska práca Ladislava Oračka bola možno prvou v histórii, ktorá obsahuje tzv. selfie. Fotografia autora práce s Deziderom Bangom je súčasťou príloh. Prácu si môžete stiahnuť tu: Dezider_Banga

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s