Vážna investícia do Rómov

Na začiatku minulého týždňa sa v Bruseli uskutočnila už 11. výročná Európska platforma pre inklúziu Rómov. Je to každoročná príležitosť pre mimovládne organizácie, Rómov a Rómky, diskutovať na najvyššej úrovni o stave rómskych komunít a zmenách za posledný rok. Kým zástupcovia a zástupkyne vlád opatrne poukazovali na progres, aktivisti neveriacky krútili hlavou. Spoločný jazyk nachádzajú málokedy.

Historicky najväčším pokrokom v postoji k Rómom je uznanie diskriminácie v zamestnávaní aj vo vzdelávaní. Niektorí zástupcovia Európskej komisie dokonca hovoria, že znevýhodnenie na trhu práce očistené od ďalších vplyvov je zanedbateľné a v skutočnosti je len výsledkom diskriminácie vo vzdelávaní. Z rómskych detí v segregovaných a nekvalitných školách vyrastajú nekvalifikovaní nezamestnaní, ktorí sa len ťažko uplatnia na trhu práce.

Ide o peniaze

Už pred rokmi vyrátal dnešný splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov, Anton Marcinčin, že začlenením Rómov by Slovensko zvýšilo svoj hrubý domáci produkt behom niekoľkých rokov o viac než 10 percent, čiže o miliardy eur. Výpočty platili v roku 2009 a dnes môžu byť čísla ešte vyššie. Ak to otočíme opačne, Slovensko o tieto miliardy každoročne prichádza.

Keby by sa vláda s výpočtami stotožnila, nepotrebovala by ťažkopádne a komplikované administrované eurofondy. Pomôcť by mohli štátne dlhopisy – a tentokrát dokonca s víziou, že na seba skutočne zarobia. Dlhopisy do vzdelania rómskych detí by navyše nemali len ekonomický, ale aj sociálny aspekt.

Matematika nepustí

Vďaka desaťročným dlhopisom by sme dokázali získať dostatok financií na poskytovanie služieb najmladším rómskym deťom, už od narodenia. Vo svete existuje mnoho výskumov potvrdzujúcich, že investícia už po narodení a v rodinnom prostredí má najväčšiu návratnosť. Známe sú prepočty Jamesa Heckmana, ekonóma a laureáta Nobelovej ceny, ktorý hovorí o sedemnásobnej návratnosti. Svetová banka zase zmapovala, že chudobné deti, ktoré profitovali z kvalitnej starostlivosti pred druhým rokom života, zarábali v dospelosti o 40% viac než ich rovesníci.

No zostaňme nateraz pevne na zemi. Vzdelávanie rómskych (alebo iných) detí v segregovaných špeciálnych školách a triedach stojí štát približne dvojnásobok v porovnaní s bežnou školou. A tento dvojnásobok štát platí počas celej povinnej školskej dochádzky, teda 10 rokov. Dokážeme sa dohodnúť, že hodnotu piatich rokov zainvestujeme od narodenia do piatich rokov a zvyšok rozdelíme medzi úrok za dlhopisy a čistý zisk pre štát?

Sociálne, konzervatívne, ekonomicky – a pritom rovnako

K riešeniu problémov v oblasti stavu rómskych komunít existuje mnoho postojov. Ak vypustíme tie rasistické a diskriminačné, zostáva nám stále široká škála možností. Skutočná ľavica (nie tá slovenská) navrhuje silnejšie sociálne zabezpečenie chudobných. Konzervatívne mozgy na druhej strane hovoria o ekonomických argumentoch a potrebe škrtov. Tak, či onak, vychádza to rovnako. Investície do Rómov sa vyplatia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s