Vyhlásenie mimovládnych organizácii k statusu Igora Matoviča na sociálnych sieťach s názvom „Osady v karaténe a ľudskoprávni aktivisti“

V súčasnej situácii šírenia nákazy Covid – 19 ohrozujúcej životy našich spoluobčanov je nekonštruktívne oslabovať spoluprácu vlády SR s mimovládnymi organizáciami. My, zástupcovia a zástupkyne mimovládnych organizácii vyjadrujeme sklamanie a nemáme v úmysle pokračovať v dialógu týmto spôsobom.

Fungujúca demokratická spoločnosť je výsledkom rovnováhy medzi verejným, podnikateľským a tretím sektorom, ktorého úlohou je okrem iného upozorňovať na riziká rozhodnutí vlády SR s negatívnym vplyvom na život obyvateľov našej krajiny vo všetkých kultúrno-spoločenských, či ekonomických otázkach nevynímajúc tému ochrany ľudských práv.

Vychádzajúc z dlhodobých odborných vedomostí a skúseností s prácou v chudobných komunitách, nie len rómskych, sme aktívne upozornili najprv na nutnosť testovania v rómskych komunitách ako jednej z najrizikovejších skupín obyvateľstva. Následne sme vládu vyzvali k odstráneniu nerovného a veľmi rizikového prístupu pri uzatváraní rómskych komunít, kedy v ich vnútri dochádza k riziku rýchlejšieho šírenia nákazy na zdravých obyvateľov v karanténe. V tejto situácii sme vláde odporučili zavedenie individuálnej karantenizácie infikovaných, ich oddelenie od zdravej populácie a testovanie všetkých, ktorí s nimi prišli do styku. Tento postup sa nám javí efektívnejší, ako izolácia komunít, zabezpečenie humanitárnej pomoci a čakanie na nekontrolovateľný nárast infikovaných.

Pripomíname, že mnoho osobností a mimovládnych organizácii, ktoré sa pridali k výzve za odstránenie diskriminačných opatrení voči rómskym marginalizovaným komunitám, aktívne pôsobili a pomáhali v lokalitách už dávno pred výzvou, dokonca ešte pred nástupom súčasnej vlády SR. Zároveň pripomíname, že organizácie, ktoré nepracujú priamo v komunitách a ich agendou je dohľad nad dodržiavaním ľudských práv a slobôd ľudí, sú neodmysliteľnou súčasťou verejného života a ich úloha je v demokratickej spoločnosti nevyhnutná.

Apelujeme na premiéra SR, ako i na ostatých lídrov politickej scény, aby vnímali snahy mimovládnych organizácii ako aktivity, ktorých cieľom je ochrana dôstojnosti a života našich spoluobčanov na základe dlhodobých skúseností a ktorí sa od začiatku podieľajú na osvetovej činnosti a humanitárnej pomoci v komunitách. Veríme, že upozornením na prípadné riziká rozhodnutí neohrozujeme spoluprácu, ale naopak, veríme, že naše výzvy budú vnímané ako snahy o skvalitnenie práce vlády SR pri zavádzaní karanténnych opatrení.

Ingrid Kosová, QUO VADIS, o.z.

Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko

Vlado Rafael, eduRoma

 

One comment

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s