HĽADÁME ÚČASTNÍKOV A ÚČASTNÍČKY 

LETNÁ AKADÉMIA ERGO NETWORK

RÓMSKA MLÁDEŽ ŠTARTUJE DESAŤROČIE BOJA PROTI ANTICIGANIZMU

24. – 28.8 2022, BRATISLAVA

Projekt “Rómska mládež štartuje dekádu boja proti anticiganizmu” umožní mladým Rómom a Rómkam z 8 krajín strednej a juhovýchodnej Európy viesť kampaň proti anticiganizmu prostredníctvom ich zapojenia sa do novej rozsiahlej kampane “Dekáda boja proti anticiganizmu”, ktorú koordinuje sieť ERGO od EÚ až po miestnu úroveň. Súčasťou projektu bude letná akadémia pre mladých Rómov a Rómky, ako aj začiatok kampane prostredníctvom participatívneho plánovacieho procesu, podujatia na vysokej úrovni v Bruseli a online aktivít kampane. Kampaň bude poskytovať relevantné, pravdivé a osvetové informácie o Rómoch a Rómkach prostredníctvom rôznych prostriedkov, od sociálnych médií až po osobné podujatia kampane, vzdelávacie aktivity a spoluprácu s médiami. Mladí Rómovia a Rómky zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti anticiganizmu – tvoria najpočetnejšiu vekovú skupinu a s najširším dosahom prostredníctvom sociálnych médií. V projekte budú preto zohrávať kľúčovú úlohu tým, že budú formovať kampaň a oslovovať svojich nerómskych rovesníkov. Počas akadémie sa mladí ľudia oboznámia s konceptom anticiganizmu, budú si vymieňať skúsenosti a rozvíjať nápady na miestne aktivity v rámci kampane.

Letná akadémia:  Na letnej akadémii sa počas štyroch dní na Slovensku stretne 20 mladých účastníkov/účastníčiek a 5 školiteľov a školiteliek zo všetkých partnerských organizácií. Počas akadémie sa účastníci a účastníčky podelia o skúsenosti s rôznymi prejavmi anticiganizmu a budú diskutovať o spôsoboch boja proti tejto špecifickej forme rasizmu. Súčasťou budú stretnutia o propagácii a kampaniach ako praktických nástrojoch. Budú tiež rozvíjať nápady na miestne kampane, ktoré zvýšia povedomie o anticiganizme medzi ich nerómskymi rovesníkmi.

Organizátor: ERGO Network v spolupráci s členmi ERGO a Romedia Foundation

Profil účastníkov a účastníčok: Naším cieľom je pozvať rôznorodú skupinu rómskych a nerómskych účastníkov a účastníčiek z rôznych organizácií, ktorí sú aktívni vo svojich (mládežníckych) organizáciách a majú skúsenosti a odhodlanie bojovať proti anticiganizmu. Naším cieľom je široký medzinárodný dosah a rozmanitosť, ako aj viaceré skúsenosti aktivistov (z radov občanov, európskeho, neformálneho vzdelávania, účasti mládeže, advokácie, zo všeobecných antirasistických a menšinových organizácií). Naším cieľom je mať rodovo vyváženú skupinu.

Účastníci a účastníčky musia:

 • byť schopní a odhodlaní pôsobiť ako multiplikátori v práci s mládežou a v aktivizme na tému boja proti rómskemu etniku a iným formám rasizmu, 
 • mať určité skúsenosti s neformálnym vzdelávaním a znalosti o anticiganizme alebo iných formách rasizmu,
 • byť motivovaní rozvíjať svoje kompetencie v oblasti vzdelávania o ľudských právach a podeliť sa o svoje skúsenosti s ostatnými účastníkmi, 
 • byť motivovaní prispieť k rozvoju svojej miestnej kampane počas podujati, 
 • prísť s otvoreným a citlivým prístupom k diskusii o anticiganizme a podeliť sa o súvisiace skúsenosti, 
 • byť vo veku 18 – 30 rokov, 
 • byť odhodlaní zúčastniť sa na podujatí počas celého jeho trvania, 
 • byť schopný pracovať v angličtine, teda ovládať anglický jazyk písomne aj ústne 
 • mať bydlisko v členskom štáte Európskej únie.

Vítame žiadosti všetkých uchádzačov, ktorí spĺňajú špecifický profil činností, bez ohľadu na pohlavie, zdravotné postihnutie, rodinný alebo rodičovský stav, rasový, etnický alebo sociálny pôvod, náboženské presvedčenie alebo sexuálnu orientáciu.

Náklady:

Preplácajú sa tieto náklady:

 • Cestovné z miesta bydliska a späť
 • Ubytovanie a stravovanie

Rómske advokačné a výskumné stredisko hľadá 2 účastníkov/účastníčky. 

V prípade záujmu, prosím, vyplňte tento formulár: Prihlasovací formulár

Deadline na prihlásenie je 15.7.2022. Prihlášky zaslané po tomto termíne nebudú akceptované.

V prípade akýchkoľvek otázok, prosím, kontaktujte: Zuzana Havírová, havir.zuzana@gmail.com

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s