Sme prví! V oddeľovaní rómskych detí.

Pred pár dňami uverejnila Agentúra EÚ pre základné ľudské práva (EU Fundamental Rights Agency – FRA) prvé výsledky z prieskumu rómskych domácností v deviatich krajinách EÚ. Popri mnohých iných zisteniach, ktoré sú dôvodom pre obavy o budúcnosť rómskych detí, zistila FRA aj jedno slovenské prvenstvo: až 62% rómskych detí chodí do škôl, kde všetci alebo väčšina ich spolužiakov sú tiež Rómovia.

Vo prieskume uskutočnila FRA takmer 8000 individuálnych rozhovorov s Rómami o ich životoch a fungovaní ich domácností, pričom celkovo sa teda výskum dotýkal takmer 34.000 osôb. Áno, počet nie je absolútny a dáta treba interpretovať opatrne, ale tu opäť možno poukázať na fakt, že pri neochote štátnych inštitúcií zbierať anonymizované etnické údaje a údaje o diskriminácii, nám nezostáva nič iné. A pri takom množstve rozhovorov je štatistická sila dostatočná, aby nebola ďaleko od pravdy.

Vybrané výsledky, ktoré boli zverejnené agentúrou koncom novembra odhaľujú niekoľko hrozivých údajov. V priemere až 80% rómskych rodín zapojených do prieskumu je ohrozených chudobou, pričom priemer Európskej únie je na úrovni 17%. Ako inak než práve diskrimináciou je možné vysvetľovať  takmer päťnásobne vyšší výskyt chudoby medzi Rómami?

these-roma-students-burst-into-giggles-when-the-photographer-lay-down-on-the-floor-725x482
Až 62% rómskych detí na Slovensku zažíva v škole segregáciu

Medzi množstvom zistení spomínanej štúdie nájdeme niekoľko ďalších hrozivých faktov, či už priamo vo vzťahu ku Slovensku alebo vo vzťahu ku všetkým deviatim monitorovaným krajinám. V jednej veci však Slovensko dosahuje prvenstvo a tou je segregácia Rómov na školách. Podľa zistení FRA má 40% rómskych detí len rómskych spolužiakov a ďalších 22% má väčšinu rómskych spolužiakov. Zvyšok má niekoľko rómskych spolužiakov. Výskyt situácie, keď je v triede len jedno rómske dieťa je blízky nule.

Na problém segregácie rómskych detí poukazuje Rómske advokačné a výskumné stredisko dlhodobo. Ide o komplikovanú tému, ktorá vzbudzuje mnoho vášní. A možno aj preto potrebujeme viac spolupracovať. Rozhodnutia súdov sa zatiaľ nejavia ako úspešné a prinášajúce zmenu. Preto kým právnici a právničky budú pokračovať v presadzovaní antidiskriminačnej legislatívy, my ponúkame pomocnú ruku – obciam, školám. Dnes, v Medzinárodný deň ľudských práv ešte viac posilňujeme našu kampaň Roma for Slovakia – Rómovia pre Slovensko. Publikujeme prvý dokument zo série “Ako na začleňovanie”, kde sa venujeme otázke vzdelávania. Dokument nemá za cieľ opísať celú tému, ale upútať pozornosť a vzbudiť záujem. Ozvite sa nám! Porazme spolu segregáciu!

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s