Pred pár dňami uverejnila Agentúra EÚ pre základné ľudské práva (EU Fundamental Rights Agency – FRA) prvé výsledky z prieskumu rómskych domácností v deviatich krajinách EÚ. Popri mnohých iných zisteniach, ktoré sú dôvodom pre obavy o budúcnosť rómskych detí, zistila FRA aj jedno slovenské prvenstvo: až 62% rómskych detí chodí do škôl, kde všetci alebo väčšina ich spolužiakov sú tiež Rómovia.
Vo prieskume uskutočnila FRA takmer 8000 individuálnych rozhovorov s Rómami o ich životoch a fungovaní ich domácností, pričom celkovo sa teda výskum dotýkal takmer 34.000 osôb. Áno, počet nie je absolútny a dáta treba interpretovať opatrne, ale tu opäť možno poukázať na fakt, že pri neochote štátnych inštitúcií zbierať anonymizované etnické údaje a údaje o diskriminácii, nám nezostáva nič iné. A pri takom množstve rozhovorov je štatistická sila dostatočná, aby nebola ďaleko od pravdy.
Vybrané výsledky, ktoré boli zverejnené agentúrou koncom novembra odhaľujú niekoľko hrozivých údajov. V priemere až 80% rómskych rodín zapojených do prieskumu je ohrozených chudobou, pričom priemer Európskej únie je na úrovni 17%. Ako inak než práve diskrimináciou je možné vysvetľovať takmer päťnásobne vyšší výskyt chudoby medzi Rómami?

Medzi množstvom zistení spomínanej štúdie nájdeme niekoľko ďalších hrozivých faktov, či už priamo vo vzťahu ku Slovensku alebo vo vzťahu ku všetkým deviatim monitorovaným krajinám. V jednej veci však Slovensko dosahuje prvenstvo a tou je segregácia Rómov na školách. Podľa zistení FRA má 40% rómskych detí len rómskych spolužiakov a ďalších 22% má väčšinu rómskych spolužiakov. Zvyšok má niekoľko rómskych spolužiakov. Výskyt situácie, keď je v triede len jedno rómske dieťa je blízky nule.
Na problém segregácie rómskych detí poukazuje Rómske advokačné a výskumné stredisko dlhodobo. Ide o komplikovanú tému, ktorá vzbudzuje mnoho vášní. A možno aj preto potrebujeme viac spolupracovať. Rozhodnutia súdov sa zatiaľ nejavia ako úspešné a prinášajúce zmenu. Preto kým právnici a právničky budú pokračovať v presadzovaní antidiskriminačnej legislatívy, my ponúkame pomocnú ruku – obciam, školám. Dnes, v Medzinárodný deň ľudských práv ešte viac posilňujeme našu kampaň Roma for Slovakia – Rómovia pre Slovensko. Publikujeme prvý dokument zo série “Ako na začleňovanie”, kde sa venujeme otázke vzdelávania. Dokument nemá za cieľ opísať celú tému, ale upútať pozornosť a vzbudiť záujem. Ozvite sa nám! Porazme spolu segregáciu!