Výzva “Moldava: Sme s vami” podporuje obžalovaných na pojednávaniach

Text je prebraty z webstrany: http://www.policajnarazia.sk

Vážené podporovateľky a podporovatelia,

začali sa súdne konania so šiestimi zbitými obeťami policajnej razie v Moldave nad Bodvou. Chceli by sme Vás, ako iniciátori výzvy „Moldava: Sme s vami“, informovať o priebehu kauzy, ktorú považujeme za závažné zlyhanie spravodlivosti na Slovensku. Zároveň sa Vám chceme poďakovať za podpísanie výzvy a za to, že Vám nie je ľahostajné, keď štátna moc robí z obetí policajného násilia páchateľov. Ak ste tak ešte nespravili, výzvu môžete podpísať TU.

Šesť obetí policajnej razie je obžalovaných z krivej výpovede a krivého obvinenia (voči zasahujúcim policajtom). Doposiaľ Okresný súd Košice I zvolal 5 pojednávaní. Tri z nich (24.9., 8.11., 15.11.) sa nepodarilo sudcovi (vo všetkých prípadoch tomu istému) otvoriť z dôvodu závažných pochybení súdu v zákonnom doručovaní predvolaní a iných zákonom stanovených dokladov obhajcovi alebo obžalovaným. Tieto pojednávania museli byť odročené.

Vo štvrtok 15.11.2018 prebehli dve ďalšie hlavné pojednávania. Sudca nepripustil v obidvoch prípadoch návrhy obhajoby na predloženie ďalších dôkazov alebo predvolanie svedkov, ktoré poukazujú na závažné pochybenia, ktoré obsahuje všetkých šesť vyšetrovacích spisov, na základe ktorých zbitých Rómov obžalovali.

V prvom prípade sudca odročil pojednávanie, pretože obžalovaný potreboval tlmočníka do maďarčiny. Zákonné pochybenia pre tlmočenie a písomnosti v jazyku, ktorému obžalovaní rozumejú sa týkajú viacerých pojednávaní.

V druhom prípade obhajca poukázal na neopodstatnenosť obžaloby, ktorá uvádza, že obžalovaný mal v rámci svojej výpovede krivo obviniť jedného zo zasahujúcich policajtov, na základe čoho sa začalo trestné stíhanie voči policajtovi. Pritom trestné stíhanie voči policajtom bolo začaté 20.1.2014 a výpoveď obžalovaného prebehla až o mesiac neskôr 20.2.2014. V tomto konaní tiež nesedí zápisnica z výsluchu obžalovaného s jeho skutočnou výpoveďou. Obsahuje slová, ktoré menia význam výpovede, hoci ich poškodený nepovedal. Dokazuje to nahrávka z vyšetrovacieho spisu, ktorú vyhotovil vyšetrovateľ. Prokurátor videozáznam výsluchu obžalovaného ani doslovný prepis nahrávky súdu nepredložil, aj keď v zmysle zákona je to jeho povinnosťou. Požiadavku obhajcu na doplnenie tohto dôkazu, keďže sa má jednať o verbálny trestný čin vyplývajúci práve z tohto výsluchu, súd rovnako zamietol.

 „Od začiatku som mal strach, že toto trestné konanie nie je o práve, a táto obava vo mne pretrváva,“ povedal po pojednávaniach právny zástupca poškodených Roman Kvasnica.

Od policajnej razie v Moldave nad Bodvou v júni uplynulo 5 rokov. Polícia či prokuratúra podstatu zásahu nikdy neskúmali, hoci na túto skutočnosť upozornila mimoriadna správa verejnej ochrankyne práv. Naopak, z obetí policajnej razie sa počas následných dvoch trestných konaní stali vinníci. Celý prípad pripomína príbeh Hedvigy Malinovej. Preto sa zástupcovia Kancelárie verejného ochrancu práv, demokratických ambasád na Slovensku, mimovládnych organizácií a médií zúčastnili pojednávaní a budú ich pozorne sledovať.

Buďte spolu s nami, spolu s obeťami z Moldavy, a spoločne tak zosilnime hlas voči neprávosti.  

Podrobnejšie o súdnych pojednávaniach si môžete prečítať napríklad v texte Denníka N (https://dennikn.sk/1295913/obete-razie-v-moldave-postavili-pred-sud-ako-obzalovani/?ref=tit).

Za iniciatívy a organizácie:

Aliancia Fair-play
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť
Kultúrny reparát
Liga za ľudské práva
Nadácia otvorenej spoločnosti
Nadácia Zastavme korupciu
Nadácia Pontis
Nie je nám to jedno
Rómske advokačné a výskumné stredisko
Via Iuris
Za slušné Slovensko

 

A ešte pridávame text od našej predsedníčky Zuzany Havírovej, ktorý bol publikovaný na podujatí Conflict Kitchen organizácie Povstanie pokračuje v auguste 2018:

Anticiganizmus medzi nami

Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Skalica

V poslednom období sa v Európe čoraz viac objavujú iniciatívy zamerané proti rómskemu obyvateľstvu. Či  už sa jedná o protirómske násilnosti na Ukrajine alebo pripravované zákony v Taliansku. Ani na Slovensku  nezaostávame. Tento rok si pripomíname piate výročie brutálneho policajného zákroku v Moldave nad Bodvou. Polícia pred piatimi rokmi prišla medzi obydlia Rómov a bez príčiny zbila mužov, ženy, deti a starých ľudí. Nebrala ohľady na nikoho. Pod zámienkou zákonnosti prebehli podobné razie aj vo Vrbnici a Zborove. Ak sa pozrieme na niektoré diskusie k prípadom na sociálnych sieťach, tak diskutujúci volajú aj po horších opatreniach. Prečo? Pretože rómske obyvateľstvo je v našej spoločnosti dlhodobo vnímané ako nežiaduce a dokazujú to mnohé výskumy. I keď  žije na území Slovenska niekoľko storočí, Rómky a Rómovia nikdy neboli prijatí ako plnohodnotní občania. A nie je tomu tak ani teraz. Stále voláme po spravodlivosti pre všetkých a všetky, ale keď príde na Rómov, nie je to  už také jednoznačné. S nespravodlivým prístupom sa stretávame aj v iných oblastiach.  Ústava SR garantuje spravodlivý prístup k vzdelávaniu. Existujúca segregácia rómskych detí v špeciálnych školách, oddelených triedach a oddelených častiach škôl nám však ukazuje, že mať rómsky pôvod je naozaj ťažké.

Ja som vyrastala prevažne s rómskymi deťmi na sídlisku, ale do škôlky sme chodili spolu s nerómskymi. A takto sme prešli aj na základnú školu. Vytvorili sme si priateľstvá, navzájom sa spoznávali a  nerozlišovali sme sa podľa farby pleti. V 90-tych rokoch som stále chodila na základnú školu a pamätám si hnutie nazi-skinhead, ktoré v tom období začalo byť „moderné“.

Začali existovať nepísané zóny a oblasti v mestách, v ktorých sa rómske obyvateľstvo vôbec nevTento pretrvávajúci anticiganizmus niekedy celkom vyčerpáva mnohých z nás, ktorí roky bojujeme za lepšiu budúcnosť pre naše deti. I tak vieme, že je potrebné pokračovať,  každý deň bojovať proti predsudkom, xenofóbii a diskriminácii, pretože nechceme, aby sa opakovali hrôzy II. svetovej vojny. Už žije len veľmi málo ľudí, ktorí hrôzy koncentračných táborov II. svetovej vojny prežili, avšak vždy, keď o tom rozprávajú, začínajú tým, že všetko to začalo len preto, že jedna skupina mala pocit, že je nadradená druhým. A toto povyšovanie sa nad iných viedlo až k masovému vyvražďovaniu.

Neuvedomujeme si, že Rómovia a Rómky vykonávajú lekárske, učiteľské a právnické profesia, pracujú ako  zdravotnícky personál, robia sociálnu prácu, predávajú v obchodoch, pracujú na všetkých pozíciách až po tie riadiace, zamestnávajú ľudí a dávajú im prácu…  Sú  plnohodnotní občania a občianky tejto republiky a Európskej únie.

Nedovoľme, aby sa v demokratickej spoločnosti porušovali ľudské práva. Trvajme na tom, že sme vyspelá spoločnosť, ktorá vie bojovať s predsudkami a chce vytvárať prostredie, v ktorom sa bez ohľadu na farbu pleti, vierovyznanie alebo sexuálnu orientáciu cítime byť potrebnými a v bezpečí.yskytovalo. Bolo to šialené obdobie, avšak prešlo. Aspoň sme si  mysleli.  Ale je to skôr tak, že viditeľní nazi-skinheadi sa premenili na nie celkom jasne rozpoznateľných slušne pôsobiacich ľudí v bielych golieroch s rasistickými názormi. Začali sa stavať múry, oddeľovať rómske deti v školách od nerómskych, upravili sa návštevné hodiny detských ihrísk tak, aby sa rómske deti nestretávali s nerómskymi. Ako sa majú deti navzájom spoznávať, ak nerómske deti chodia na ihrisko v párne dni a nerómske nepárne dni? Začali sa aplikovať prístupy, ktoré dávajú jasný signál – ľudia rómskeho pôvodu nie sú vítaní v tejto spoločnosti.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s