Otvorený list pre p.Szitovú, členku predsedníctva KDH

Vážená pani Szitová, členka predsedníctva KDH,

dovoľujeme si touto cestou reagovať na postoj Kresťanskodemokratického hnutia k návrhu o zavedení povinnej školskej dochádzky pre všetky deti od 5 rokov, ktorý bolo zverejnený dňa 21.novembra 2018.

Domnievame sa, že vyhlásenie KDH ponižuje deti a rodiny, ktoré sami nedokážu svoju situáciu zmeniť. Od narodenia sú tisíce detí vlastne bež šance na to, aby raz mohli v tejto krajine žiť dôstojný život. Postoj KDH delí „naše deti“ pracujúcich a implicitne bielych kresťanských rodičov od neprispôsobivých deti nepracujúcich rodičov z osád.  Týmto delením lacno nadbiehate fašizujúcim náladám v našej krajine. Ich výsledkom bude len väčšie vytláčanie zraniteľných detí na okraj a stupňovanie napätia v spoločnosti.

Zásadne odmietame označovanie obyvateľov z marginalizovaných rómskych komunít  nálepkou neprispôsobiví. Kolektívne nálepkovanie a spájanie Rómov s tzv. vrodenou neprispôsobivosťou bolo základom nacistickej ideológie a následne Rómskeho Holokaustu.

Domnievame sa, že Slovensko má byť krajinou, ktorá vytvára rovné podmienky pre každého.  Aby každý mal šancu uspieť a žiť dôstojne, bez ohľadu na farbu pokožky, sociálne postavenie alebo náboženstvo. Preto by sme radi upriamili Vašu odbornú pozornosť na početné výskumy a fakty, ktoré poukazujú na to, že vzdelávanie znevýhodnených detí, najmä v ranom a predškolskom období, je najefektívnejšou stratégiou odstránenia nerovnosti v spoločnosti. Drvivá väčšina členských štátov EÚ postupovala veľmi podobne pri inštitucionálnom zabezpečovaní takého vzdelávania: zavedením povinného predškolského vzdelávania jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky a postupným zavedením nárokovateľnosti na miesto  pre mladšie deti spolu s programami podpory rodičov detí od narodenia.

Nevidíme dôvod na to, aby boli vytvárané samostatné segregované programy pre rómske deti ako náhrada spoločného vzdelávania v materských školách. Domnievame sa naopak, že najvhodnejším priestorom integrácie rómskych a nerómskych detí je práve predškolské vzdelávanie, ktoré ich podporuje ako rovnocenných.  Deti sa totiž rasistami nerodia. Stávajú sa nimi napríklad aj oddeľovaním už od útleho detstva od „tých druhých“, ktorých ste vy – predstaviteľka kresťanskej strany – nazvala neprispôsobivými.

Žiadame Vás, aby ste sa vo svojich vyhláseniach vyhli používaniu takéhoto ponižujúceho  slovníka. Myslíme si, že  pri formulovaní verejných politík by bolo vhodnejšie vychádzať z faktov, výskumov a skúseností iných krajín EÚ, ktoré Vám samozrejme radi poskytneme.

Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Skalica
Jarmila Lajčáková, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Bratislava
Vlado Rafael, eduRoma Bratislava
Jarmila Váňová, Roma media, Ďurkov
Ján Orlovský, Nadácia otvorenej spoločnosti, Bratislava
Eva Riečanská, iniciatíva Povstanie pokračuje
Alena Faragulová
Daniel Kurta
Eduard Čonka
Michal Riečanský
Peter Vittek
Kamil Kandalaft
Laura Kovácsová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s